حج و زیارت
با این وب سایت ، علاقمندان و کارگزاران حج و زیارت میتوانند اخبار ، اطلاعات و معلومات خود را ارتقاع دهند
درباره سایتمدیر سایت : رسول قشقائی
نظرسنجی
چه بخش یا خدماتی در این سایت باید ایجاد یا تقویت گردد؟درباره عربى فصیح، كتاب‌هاى بسیار وجود دارد و مى‌توان براى آموزش عربى فصیح، الگوبردارى كرد؛ ولى در بخش گویش‌هاى محلى چنین تنوعى وجود ندارد و اغلب نویسندگان از چنین كارى گریزان هستند؛ زیرا براى تألیف چنین كتابى باید به هر سه زبان عربى فصیح، عربى عامیانه و زبان فارسى تسلط كامل داشت.

كتاب حاضر كه كتاب درسى دانشگاهى رشته حج و زیارت دانشگاه علمى كاربردى مى‌باشد، براى آموزش گویش سورى و لبنانى بسیار موفق عمل كرده و از این‌رو كتابى بسیار ارزشمند است و به دلیل آموزش ساده همراه با ترجمه فارسى واژگان و متن و تطبیق با زبان فصیح عربى، براى همگان در هر سطح علمى قابل استفاده است و به جرأت مى توان گفت بهترین مجموعه براى آموزش عربى به گویش شامى (گویش رایج در سوریه، لبنان، اردن و فلسطین) محسوب مى‌شود.

اما نگارنده كتاب داراى تألیفات بسیار در زبان عربى و مؤلف كتاب‌هاى درسى وزارت آموزش و پرورش در گذشته و حال حاضر، دبیر نمونه كشورى

و داراى تقدیرنامه اى متعدد در آموزش زبان عربى، مدرس كشورى دوره‌هاى آموزشى روش‌هاى تدریس، كارشناس گروه عربى در وزارت آموزش و پرورش، و مدرس سازمان حج و زیارت و دانشگاه مى‌باشند. نویسنده براى نگارش كتاب زحمات بسیار متحمل شده و وقت بسیار صرف كرده‌اند. در حقیقت كتاب حاصل سكونت، زندگى و تجربیات نویسنده كتاب در این كشورهاست. ایشان دوره عالى مكالمه را در دانشگاه دمشق گذرانده و با روش آموزش زبان در این كشورها آشنایى دارند.

( لطفا جهت خرید غیر حضوری از فروشگاه مشعر با نماینده فروشموسسه فرهنگی هنری مشعر  شماره 09224964693  تماس بگیرید )

امتیازات این كتاب بسیار است. از آن جمله:

چنانچه فراگیر با دقت و ممارست، گام به گام با كتاب پیش برود؛ مى‌تواند به تسلط نسبتاً خوبى در شناخت و به كارگیرى گویش عامیانه سورى و لبنانى دست یابد؛ زیرا مبناى آموزش كتاب كاماً علمى است و همان گونه كه

پیشتر ذكر شد نویسنده تألیفات و تجارب بسیارى در آموزش عربى و نیز تألیف كتاب دارد.

نویسنده، آرام آرام یادگیرنده را با گویش سورى و لبنانى آشنا مى‌كند و در این راه از دستور زبان فارسى استفاده هنرمندانه‌اى نموده است. تغییرات مهم در انواع كلمه را به خوبى براى خواننده تبیین مى‌كند.

پركاربردترین كلمات، جمات و ساختارهاى زبان عربى در همه جاى كتاب زینت بخش آن گردیده است؛ مانند انواع اسم مذكر و مؤنث، اسم مشتق، ضمایر، اسم اشاره، اسم موصول، كلمات پرسشى، قیود مكان و زمان، اسامى روزها، فصل‌ها و ماه‌ها، انواع عدد اصلى و ترتیبى، انواع فعل، اصطلاحات و كلمات و جمات پر بسامد، گفتگوهاى روزمرّه و معروف و ...

این كتاب عاوه بر اینكه مكالمه سورى و لبنانى را آموزش مى‌دهد به معرفى قواعد و ساختار این گویش و مقایسه آن با زبان فصیح مى‌پردازد.

تمرینات و بخش استماع در كتاب در تقویت مهارت‌هاى چهارگانه زبانى

(شنیدن، خواندن، سخن گفتن و نوشتن) بسیار مؤثر است.

نویسنده به گونه‌اى كاملاً هنرمندانه و عالمانه براى آشنایى با زبان محاوره‌اى ضرب المثل‌هاى معروف را در كتاب جمع آورى كرده است و امثال مشترك در هر دو فرهنگ را كنار هم گردآورى نموده است.

نویسنده در انتهاى كتاب دو بخش تصریف و لغتنامه قرار داده است. بخش تصریف حسن ختام كتاب است و خواننده خودش را با آن محك مى‌زند تا دریابد آموخته‌هایش تا چه اندازه درست است و بخش واژه‌نامه نیز براى پرسش‌هاى احتمالى وى درباره معناى پاره‌اى از كلمات و اصطلاحات معروف زبان محاوره‌اى است.

در كتاب پیش‌بینى همه موارد شده است. در حقیقت چیزى از چشم تیزبین نگارنده پنهان نمانده است و هرآنچه براى آموزش عربى محاوره‌اى شامى لازم است؛ در كتاب گنجانده شده است. علاوه بر مهارت‌هاى زبانى، خواننده با بسیارى از مسائل فرهنگى سوریه و لبنان طى مطالعه كتاب آشنا مى‌گردد.

امیدواریم این كتاب آغاز راهى باشد تا نویسندگانى دیگر، درباره گویش‌هاى حجازى، عراقى و مصرى نیز دست به قلم ببرند.

عادل اشكبوس

مسؤول گروه عربى مراكز علمى كاربردى در سازمان حج و زیارت

وكارشناس مسؤول گروه عربى دفتر تألیف كتاب هاى درسى

وزارت آموزش و پرورش


( لطفا جهت خرید غیر حضوری از فروشگاه مشعر با نماینده فروشموسسه فرهنگی هنری مشعر  شماره 09224964693  تماس بگیرید )آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات